Mağazalardan aldığımız koltukların imalat aşamalarına koltuk döşeme ismi verilmiştir, ahşap veya metalden yapılan iskelet üzerine süngerleme işlemi sonrasında kumaş kaplama ile koltuk imalatı tamamlanmaktadır. Kısaca anlattığımız bu işlem aslında yıllara dayanan emek ve ustalıkla harmanlanmaktadır. Oğuzlar Koltuk döşeme ustası koltuk takımına başlamadan o koltuk zihninde bitmiştir. Bir koltuğun ilk başlangıcı iskelettir, sağlam olmalıdır çünkü önünde uzun yıllar vardır, üstelik üzerinde taşıyacağı sahipleri onu çok zorlayacaktır. İskelet üzerine kolon, sünger, elyaf gibi şeklini veren ve konforlu olmasını sağlayan malzemeler ile hazırlandıktan sonra kumaş kaplama işlemine geçilmektedir.

Koltukta kullanılacak kumaşlar mümkün olduğunca dokuma kumaş olmalıdır, yıllara ancak dokuma kumaşlar meydan okuyabilir. Oğuzlar Koltuk Döşemede kumaşın desenleri göz önüne alınarak göze hoş görünecek şekilde kesimi yapılır. Dikiş gereken kısımları makinelerde diktikten sonra kaplama işlemi uygulanır. Burada Oğuzlar Koltuk Ustasının ince işçiliği devreye girer. Hassas dokunma duyusuna sahip olan ustalar kumaşın zımba ile çakılma esnasında potluk, bolluk ve desen kayması gibi hataları yapmamak için azami gayret gösterirler, titiz işçilik sonrası göze ve vücuda rahatlık veren kaliteli koltuk ortaya çıkar.

Üretim aşamalarında bu kadar ince ayrıntılara sahip bir mesleğin yıllar içinde edinilen tecrübeye dayalı olması çok normaldir. Koltuk kaplama ve koltuk tamiri eskiyen koltuğun yenilenme işlemidir yeni üretim gibi zahmetli ve ustalık isteyen bir işlemdir. Kumaş söküldükten sonra altından çıkan sünger kısım deforme olmuş ise yenisi ile değiştirilir. Değil ise takviye edilerek yeni kumaşı kaplanır. Burada Oğuzlar Koltuk Döşeme Ustalarının üzerine düşen görev koltuğun iskelet kısmında kırılma, tutkaldan boşanma gibi arızalar mevcut ise bunlar tamir edilip yenilendikten sonra sünger ve kumaş kaplama işlemine geçilmesidir.

 

Oğuzlar Koltuk Döşeme birebir ilişki içinde oldukları müşterilerine karşı her zaman güler yüzlüdür. Her usta yetenekleri dahilin de üretim ve tasarım yapabilir. Yapılması zor olan ve müşterinin arzusuna bağlı koltuk vb üretimlerden Oğuzlar Koltuk Döşeme olarak uzak dururuz çünkü açıklamak gerekirse her türlü koltuk üretilir ama önemli olan sonuçtur. İş bitiminde rahat olmayan ve göze hoş görünmeyen koltuk aslında hiç üretilmemesi gerekmektedir. Oğuzlar Koltuk Döşeme müşteri ile üretimi konusunda istişare eder, her işi yaparız diyerek gözü kapalı işe başlamayız.