Oğuzlar Koltuk Döşeme misyon olarak her malzemenin birinci sınıfını kullanmayı ilke edinmiştir. Koltuk Döşeme yapımında dolgu gereçlerinden döşeme kumaşına kadar birçok gereçten yararlanırız. Siz değerli müşterilerimizi aydınlatmak amacıyla altta bu gereçleri kısaca açıklamaya çalıştık.

Dolgu gereçleri

Koltuk Döşemeye esneklik kazandırmak ve şekil vermek amacıyla kullanılan gereçlerdir. Çok çeşitleri olmasına rağmen doğal gereçler zamanla bozulup özelliklerini yitirdiklerinden yapay dolgu gereçleri doğal gereçlerin yerini almıştır.

Yapay kauçuk (sünger)

Günümüz koltuk döşeme işlerinin tümünde çok yaygın olarak kullanılan bir dolgu gerecidir. Koltuk Döşemenin temel gereci olup hemen hemen tüm döşeme çeşitlerinde kullanılır. Çeşitli kalınlık ve yoğunlukta çeşitleri mevcuttur. Yapay kauçukta yoğunluk “dansite” olarak adlandırılır. Piyasada 22–26–28–32–36–40 yoğunlukta bulunur. Piyasada 0,5–5 cm kalınlıkta olanlar 140x240, 6- 14 cm kalınlıkta olanlar ise 120x240 cm ebatlarında plakalar halinde bulunur.

Koltuk Döşeme Malzemeleri

Yapay kauçuk çeşitleri

Doğal kauçuk

Kauçuk ağacının salgısından elde edilir. Doğal oluşu ve üretiminin kısıtlı olmasından dolayı pahalı bir gereç olup kullanım alanı pek yoktur. Piyasada bulmak oldukça güçtür.

Vatka pamuğu

Fabrika artığı pamuklar özel işlemlerden geçirilerek ince plaka haline dönüştürülerek rulo halinde piyasaya sürülür. Elyafla aynı amaçlarla kullanılır. Son yıllarda yapay elyafın piyasaya sürülmesiyle kullanım alanı azalmıştır.

Elyaf

Elyaf, koltuk döşemeciliğinde yüz kaplama gereci ile kauçuk arasına yerleştirilir ve kauçuk ile kumaşın birbirine sürtünmesini engeller. Polyester adı verilen maddeden üretilir. Döşemeye hafif yükseklik ve form kazındırır. Piyasada 0,5 cm kalınlık, 200 cm eninde rulo halinde satılır. Silikonlu elyaf ise genellikle yastık ve şiltelerde dolgu gereci olarak kullanılır. Silikonlu elyaf çuvallarda ambalajlanmış olarak piyasada bulunur.

Koltuk Döşeme Malzemeleri

Elyaf (İnce Plaka)

Koltuk Döşeme Malzemeleri

Silikonlu elyaf

Astar bezleri

Koltuk döşemede görülmeyen yerlerde kullanılan her türlü dokumaya “astar bezi” adı verilir.

Kanaviçe

Koltuk döşemenin görülmeyen yerlerinde, kolan ve yayların üzerini kapatmada kullanılır. Sık ve seyrek çeşitleri mevcuttur.

Koltuk Döşeme Malzemeleri

Kanaviçe

Naylon astar

Telora altlarında kolan, yay benzeri gereçleri gizlemek amacıyla kullanılır.

Kendir astar

Döşeme zemininde kullanılır. Kolan ve yayların üzerine takılır.

Koltuk Döşeme Malzemeleri

Kendir Astar

Fitil

Minder ve yastık kanarlarına içten dikilen ve döşemenin düzgün görülmesini sağlayan gereçtir. Uzun şerit halinde satılır. Kullanım yerine göre çeşitli kalınlıkta olanları mevcuttur.

Koltuk Döşeme Malzemeleri 

Şerit

Koltuk Döşemede görünen yerlerdeki ek yerlerini gizlemek ve döşemeye dekoratif bir görünüm kazandırmak amacıyla kullanılır. Sıcak silikon ile tutturulur.

Koltuk Döşeme Malzemeleri

Yüz kumaşı

Koltuk döşemenin tamamlayıcı gerecidir. Kumaş, yapay deri veya deri kullanılır.

Kumaş

Döşemecilikte yüz kumaşı olarak kullanılan kumaş çeşidi çok fazladır. Çeşitli renk, desen ve kalitede ipekli, yünlü, keten, pamuklu ve sentetik veya karışık dokumalardır. Sürtünme, gerilme ve esnemeye karşı yeterince dirençlidir. Piyasada genellikle 140 cm (çift en) genişlikte bulunur. Son yıllarda leke tutmayan ve yanmaya dirençli kumaşlarda üretilmeye başlanmıştır.

Koltuk Döşeme Malzemeleri

Kumaşlar

Yapay deri

Piyasada “vinylex” diye adlandırılan yapay deriler aslında deriye sadece görünüm olarak benzer. Tamamen sentetik gereçlerden üretilir. Deri gibi dayanıklı değildir. Görünüm olarak deriye benzemesinden dolayı mobilyaların döşemesinde kullanılır. Genellikle 120-140 cm genişlikte ve uzun toplar halinde satılır.

Kolan

Döşeme zeminine çakılan ve döşemeye esneklik sağlayan önemli bir gereçtir. Lastik, bez ve elastiki türleri mevcuttur. Günümüz döşemeciliğinin temel gereçlerinden biridir. Teloraya U çivilerle tutturulur. Metre veya toplar halinde satılır.

Fermuar

Döşeme yüzlerinin sökülüp yıkanabilmesi açısından fermuar günümüz döşemeciliğinde önemli bir yer tutar. Genellikle döşeme minderlerine ve yastıklara uygulanır.

Koltuk Döşeme Malzemeleri

Fermuar çeşitleri