Koltuklarımızı seçerken desen tercihimizi tarzımıza göre yapmalıyız. Klasik, Modern ya da Dömi Klasik 

    

bir seçimimiz varsa ona göre desenlerimizi belirleyebiliriz. Klasik tarzda desenler genelde goblen olarak bilinen çiçekli kadife kumaşlardır. Goblen kumaşlar birkaç farklı renktedir. Bunların alternatifleri de olabiliyor. Genelde büyük çiçekliden başlar. Küçük çiçekli olanlar sandalyelerde kullanılır.  Düz olan desenlerde kırlentlerde ve oturma bölümlerinde kullanılabilir. Eğer dömi klasik bir tarzınız varsa yani klasik ile modern arası bir tarzsa seçimleriniz bu doğrultudaki desenlerde olmalı. Mesela şal deseni son dönemlerde çok moda olan aslında bizim ülkemizde çok bilinen bir desen olmasına rağmen özellikle yurt dışında ve Avrupa’da çok tercih edilen bir desendir dömi klasik. Şal desenini berjerlerinizde yani tekli koltuklarınızda tercih ederken bununla uyumlu olan iki ayrı kombinasyonu ikili ve üçlü koltuklarınızda tercih edebilirsiniz.

      

Ev dekorasyonunda özellikle kumaşlarda renkli desenler moda iken bu sene bu trend yerini kendinden desenli kumaşlara bıraktı. Rengarenk desenli koltuklar evlerin baş köşesinde yerlerini alıyor.

Modern tarzda koltuklarınız varsa eğer bunlarda da farklı renk alternatifleri olabilir. Bu konuda çok fazla seçenek vardır.  Kendinden desenli kumaşları tercih edebilirsiniz eğer modern tarzdaki koltuklarınıza hareket getirmek istiyorsanız. Kendinde desenli çizgililer, deri görünümlü olan kumaşlar ya da puantiyeli kumaşlar Küçük puantiyeli yada büyük puantiyeli kumaşlar modern tarzdaki koltuklarınıza hareketli ve hoş bir görüntü oluşturacaktır.

Kendinden desenli bir kumaş seçecekseniz eğer burada da gene bir kombinasyona gidebilirsiniz.  Çizgili kumaşlar ile desenli kumaşları bir arada kullanabilirsiniz. Çizgilileri genelde sandalyelerinizde, tekli koltuklarınızda tercih ederken desenlileri ikili ya da üçlü koltuklarınızda ya da düz seçim yaptığınız ikili ya da üçlü koltuklarınızın kırlentlerinde tercih edebilirsiniz.

        

Angeline Bailly’nin Paris’teki tasarım ofisi Teo Jasmin’in sıradışı mobilya ve ev aksesuarları ilham verici. Bailly, dijital baskı tekniğiyle fotoğrafları ve grafik tasarımları masa, abajur, sandalye ve yastıklara uygulayarak ev dekorasyonuna fotografik bir yaklaşım kazandırıyor.

Son dönemlerde daha çok ilgi çeken dijital baskılı kumaşlarda özellikle modern salonlarda çok hareketli hoş bir görüntü ortaya çıkarıyor. Dijital baskılı kumaşlarımızda renk alternatifleri ve desen alternatifleri sınırsız. İsterseniz kendi deseninizi de oluşturabilirsiniz. Deseninizi oluşturduktan ya da hazır bir deseni seçtikten sonra desen içerisindeki renk kombinasyonları ile salonunuzda hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Sonuç olarak ne tür kumaş seçecek olursanız olun özellikle salonlarda ve oturma odalarında sürekli kullanılacak olan koltuklarınızda leke tutmayacak kumaşları seçmeniz çok daha doğru olacaktır. Leke tutmayacak kumaşlarda da mikrofiber dokulu olanlar özellikle açık renklerde tercih edilmelidir.